Designed by barmel

Anasayfaby BaRMeLSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Similar topics

Paylaş | 

Utp Kablo Yapımı [Resimli Anlatım]

YazarMesaj
DiAbLoOo
Co-Admin
Co-Admin

Lakap : HaBiS

İsim : Ümit

Kötü İtibar :
0 / 1000 / 100

Deneyim :
70 / 10070 / 100

MesajKonu: Utp Kablo Yapımı [Resimli Anlatım]   Çarş. Eyl. 17, 2008 4:32 pm

Kablo yaparken, yani bir kablonun iki ucuna jak takarken, kabloyu nerede kullanacağınıza bağlı olarak iki tipten bahsedilebilir. Düz kablo, cross(çapraz) kablo

Gördüğünüz gibi aynı cihazlar arasında(PC-PC veya Hub-Hub) cross kablo kullanıyoruz. PC'den hub'a gidecek kablo ise düz kablo oluyor.

UTP kablonun ucuna taktığımız RJ-45 jak üzerindeki pinler jakın pinleri size bakacak şekilde tutulduğunda soldan sağa 1'den 8'e kadar sıralı kabul edilir.

Düz kablo

Yanda düz bağlantıyı görüyoruz. Dikkat ederseniz bilgisayarın ağ kartında 1. pin TX+ iken hub tarafında 1. pin RX+.

Dolayısı ile kabloyu yaparken kablonun iki ucundaki jaklarda, birebir bağlantı yaparsak, yani 1. pin karşıda da 1'e gidecek, 2. pin 2'ye... şeklinde yaparsak düz kablo yapmış oluruz. Böylece PC'nin gönderim yapan uçları(TX) hub'ın alım yapan uçlarına(RX) denk gelmiş olur. PC'nin direkt olarak hub'a bağlanmadığı ortamlarda, bilgisayar ile duvar prizi arasındaki kablolar, duvar prizlerinden patch panellere giden kablolar ve patch panelden hub'a giren kablolar hep düz kablodur. Kısacası, daima düz bağlantı yaparız ancak bazı özel durumlarda çapraz kablo gerekebilir.

Kullanıcı profilini gör http://www.tiklayin.net

Utp Kablo Yapımı [Resimli Anlatım]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Psd Nasıl Yapılır?[Resimli]
» Undertaker Vickie Guerrero'ya Tombstone (Mezartaşı) Yapıyor!